Beltéri lépcső burkolás – fa burkolat betonlépcsőre, modern és tartós megoldások

A beltéri lépcsők burkolása nemcsak esztétikai kérdés, hanem komoly szakmai kihívás is. A legtöbb esetben betonlépcső az alap, hiszen ez a legstabilabb és legtartósabb szerkezet, viszont a burkolása külön szakértelmet kíván – különösen, ha valaki fa lépcső borítás mellett dönt. A betonlépcső burkolása fával látványos és meleg megjelenést kölcsönöz az enteriőrnek, de fontos, hogy a kivitelezés minőségi és hosszú távon is fenntartható legyen.

Miért nem javasolt a tömörfa burkolat beltéri lépcsőre?

Sokan gondolják, hogy a lépcső faburkolata csakis tömörfából készülhet, pedig ez korántsem ideális megoldás. A tömörfa – bár természetes hatású – számos hátránnyal rendelkezik:

  • Hajlamos a vetemedésre és repedésre, ami idővel statikai problémát is okozhat (pl. púposodás).
  • A száliránybeli eltérések miatt az 5 cm-es tömörfa csíkok esztétikailag is egyenetlen hatást kelthetnek.

A furnérozott lépcsőburkolat előnye – amikor a fa hatás természetesen szép

Mi egy olyan technikát alkalmazunk, amely a lépcső fa burkolat optikáját megőrzi, mégis megbízhatóbb szerkezetet biztosít. A rétegelt lemez magra 2,5 mm vastag tömörfa furnért ragasztunk. Így:

  • A burkolat egybefüggőnek látszik, mintha egyetlen fából készült volna.
  • A 20 cm széles lapokból összeállított burkolat stabil, nem vetemedik, nem reped.
  • A lépcső borítás elején 2 cm mély, tömörfa élléc gondoskodik a tartósságról, ahol a legtöbb terhelés éri a szerkezetet.

A függőleges felületekre, azaz a rugdosókra dekoritlemez is használható – ez kopásálló, több száz színben elérhető, és bármilyen stílushoz igazítható.

A különböző burkolóanyagok előnyei és hátrányai

Ha betonlépcső burkolásáról van szó, a legtöbben fa mellett döntenek, de nézzük a többi lehetőséget is:

  • Kőburkolat – rendkívül tartós, de költséges és hideg tapintású.
  • Járólap – olcsóbb megoldás, de szintén hideg, csúszós és kevésbé otthonos.
  • Szőnyeg – meleg hatású, de nehezen tisztítható. (Nemrég egy kókuszrosttal burkolt lépcsőt kellett visszabontani, mert kezelhetetlen volt a karbantartása.)
  • Fa burkolat – sérülékenyebb, de meleg, elegáns és könnyen javítható. Mi kizárólag matt felületkezelést használunk, hogy csúszásmentes legyen a burkolat.

Kókuszrost „szőnyeggel” borított lépcső fával történő újraburkolása képekben

A lépcsőburkolat és a lakás stílusa

A lépcső borításra alkalmazott faburkolat nemcsak praktikus, hanem dekoratív elem is. Külön figyelmet fordítunk arra, hogy az alkalmazott faanyag (leggyakrabban tölgy, kőris vagy bükk) harmonizáljon a lakás meglévő színvilágával. A pácokat nem javasoljuk, mert javításkor a szín nehezen reprodukálható – helyette az eredeti árnyalatban válasszunk fát.

Meglévő lépcső burkolása – mit kell tudni?

Egy már meglévő lépcsőt is lehet burkolni, de fontos szempont a fellépési magasság megtartása. A szabvány 20 cm, ha erre még plusz 40 mm burkolat kerül, az első lépcsőfok magasabb lehet – ez balesetveszélyes. Az optimális lépcső magasság 18-21 cm., ezért a  20 mm-es burkolat még határeset. Ha szükséges, saját fejlesztésű szintezőrendszerrel segítünk a lépcső kiegyenlítésében.

A burkolatot telibe ragasztjuk, hogy ne mozogjon, ne nyikorgjon – ez hosszú távon is halk és stabil megoldást nyújt.

A fa lépcsőburkolat tisztítása, karbantartása és javíthatósága

A fa lépcső burkolás egyik legnagyobb előnye, hogy jól karbantartható. Ha a lakk megsérül, házilag is javítható egy kis teddy hengerrel – ehhez tanácsot is adunk. A felület vegyálló, de agresszív tisztítószereket nem javaslunk.

Mennyibe kerül egy beltéri lépcső burkolása?

A lépcső fa burkolat ár több tényezőtől függ: anyagminőség, lépcső formája (pl. íves lépcső burkolása), munkadíj és egyedi igények.


Általánosságban elmondható, hogy az általunk kifejlesztett technikával egy szint burkolása 1,8 – 2,5 millió forint között mozog, amely tartalmazza az anyagokat, a tervezést és a kivitelezést is, de azt fontos megjegyeznem, hogy minden esetben egyedi árképzéssel dolgozunk.